Jinko Tiger Neo III 465 Wp N-type bifacial dual-glass solar panel JKM465N-48QL6-BDV
Codice: JKM465N-48QL6-BDV
Non valutato Dettagli sulla valutazione
Su richiesta
Jinko Solar Tiger Neo III bifacial dual-glass solar panel, 465 Wp, N-type TOPCon, 192 half-cut cells (48QL6), 23.27 percent module efficiency, 85 percent bifaciality, 1500 V system voltage. 15-year product and 30-year linear performance warranty.
Informazioni dettagliate
Prezzo equo
Prezzo equo
Offriamo prezzi competitivi con particolare attenzione alla qualità e alla trasparenza
Consegna rapida
Consegna rapida
Bonus fedeltà
Bonus fedeltà
I clienti abituali ricevono sconti e bonus per la loro fedeltà.
Installazione chiavi in ​​mano da parte di esperti
Offriamo servizi completi con garanzia di qualità.
Descrizione dettagliata del prodotto
Overview
Key features
  • 465 Wp front-side, up to 518 Wp BNPI bifacial nameplate power (135 W/m^2 rear irradiance)
  • 23.27 percent module efficiency at STC
  • N-type TOPCon mono-crystalline cells with 192 half-cells (48 x 4 layout, QL6 architecture)
  • Bifacial dual-glass 2.0 mm front (anti-reflection coated) + 2.0 mm heat-strengthened rear glass
  • 85 +/- 5 percent bifaciality factor
  • Low degradation: 1 percent first-year, 0.35 percent per year, 88.85 percent retained at year 30
  • Mechanical load: 6000 Pa front, 4000 Pa rear (certified)
  • Operating temperature: -40 to +70 degrees C
  • 1500 V DC system voltage compatible
  • Maximum series fuse: 30 A
  • IP68 junction box with JK03M / JK03M2 connectors
  • Anti-PID guarantee, resistant to PID, LID/LeTID and UV degradation
  • 0 to +3 percent positive power sorting
Electrical specifications (STC, front side)
Maximum power (Pmax)465 Wp
Maximum power voltage (Vmp)30.88 V
Maximum power current (Imp)15.06 A
Open-circuit voltage (Voc)35.96 V
Short-circuit current (Isc)15.72 A
Module efficiency23.27 percent
Temperature coefficient of Pmax-0.26 percent / degree C
Temperature coefficient of Voc-0.24 percent / degree C
Temperature coefficient of Isc+0.046 percent / degree C
Electrical specifications (BNPI bifacial nameplate)
At 1000 W/m^2 front + 135 W/m^2 rear irradiance, 25 degrees C, AM 1.5:
Maximum power (Pmax)518 Wp
Maximum power current (Imp)16.79 A
Short-circuit current (Isc)17.52 A
Mechanical specifications
ModelJKM465N-48QL6-BDV
Cell typeN-type mono-crystalline (TOPCon)
Number of cells192 (48 x 4 half-cells, QL6 layout)
Dimensions (L x W x D)1762 x 1134 x 30 mm
Weight24.4 kg
Front glass2.0 mm with anti-reflection coating
Rear glass2.0 mm heat-strengthened
FrameAnodized aluminium alloy
Junction boxIP68
Output cablesgreater than or equal to 4.0 mm^2, +600 mm / -400 mm (customizable)
ConnectorJK03M / JK03M2 (MC4-EVO2 available on request)
Protection classClass II
Fire typeClass C (IEC)
Certifications
Warranty
  • 15 years product warranty
Applications
  • Commercial flat roofs with east-west or south orientations
  • Ground-mount solar farms and agrivoltaics with rear-side albedo gain
  • Carports, awnings and BIPV applications where the rear side faces a reflective surface
Parametri aggiuntivi
Categoria: Moduli fotovoltaici
Peso: 24.4 kg
Marca: Jinko Solar
Energia: 465 W