Jinko Tiger Neo III 465 Wp N-type bifacial dual-glass solar panel JKM465N-48QL6-BDV
Code: JKM465N-48QL6-BDV
Not rated Rating details
On request
Jinko Solar Tiger Neo III bifacial dual-glass solar panel, 465 Wp, N-type TOPCon, 192 half-cut cells (48QL6), 23.27 percent module efficiency, 85 percent bifaciality, 1500 V system voltage. 15-year product and 30-year linear performance warranty.
Detailed information
Fair price
Fair price
We offer competitive prices with an emphasis on quality and transparency
Fast delivery
Fast delivery
Products in stock, ships now. Backordered items ship in 5 days.
Loyalty bonus
Loyalty bonus
Regular customers get discounts and bonuses for their loyalty.
Expert turnkey installation
Expert turnkey installation
We provide end-to-end services with a quality guarantee.
Product detailed description
Overview
Key features
  • 465 Wp front-side, up to 518 Wp BNPI bifacial nameplate power (135 W/m^2 rear irradiance)
  • 23.27 percent module efficiency at STC
  • N-type TOPCon mono-crystalline cells with 192 half-cells (48 x 4 layout, QL6 architecture)
  • Bifacial dual-glass 2.0 mm front (anti-reflection coated) + 2.0 mm heat-strengthened rear glass
  • 85 +/- 5 percent bifaciality factor
  • Low degradation: 1 percent first-year, 0.35 percent per year, 88.85 percent retained at year 30
  • Mechanical load: 6000 Pa front, 4000 Pa rear (certified)
  • Operating temperature: -40 to +70 degrees C
  • 1500 V DC system voltage compatible
  • Maximum series fuse: 30 A
  • IP68 junction box with JK03M / JK03M2 connectors
  • Anti-PID guarantee, resistant to PID, LID/LeTID and UV degradation
  • 0 to +3 percent positive power sorting
Electrical specifications (STC, front side)
Maximum power (Pmax)465 Wp
Maximum power voltage (Vmp)30.88 V
Maximum power current (Imp)15.06 A
Open-circuit voltage (Voc)35.96 V
Short-circuit current (Isc)15.72 A
Module efficiency23.27 percent
Temperature coefficient of Pmax-0.26 percent / degree C
Temperature coefficient of Voc-0.24 percent / degree C
Temperature coefficient of Isc+0.046 percent / degree C
Electrical specifications (BNPI bifacial nameplate)
At 1000 W/m^2 front + 135 W/m^2 rear irradiance, 25 degrees C, AM 1.5:
Maximum power (Pmax)518 Wp
Maximum power current (Imp)16.79 A
Short-circuit current (Isc)17.52 A
Mechanical specifications
ModelJKM465N-48QL6-BDV
Cell typeN-type mono-crystalline (TOPCon)
Number of cells192 (48 x 4 half-cells, QL6 layout)
Dimensions (L x W x D)1762 x 1134 x 30 mm
Weight24.4 kg
Front glass2.0 mm with anti-reflection coating
Rear glass2.0 mm heat-strengthened
FrameAnodized aluminium alloy
Junction boxIP68
Output cablesgreater than or equal to 4.0 mm^2, +600 mm / -400 mm (customizable)
ConnectorJK03M / JK03M2 (MC4-EVO2 available on request)
Protection classClass II
Fire typeClass C (IEC)
Certifications
Warranty
  • 15 years product warranty
Applications
  • Commercial flat roofs with east-west or south orientations
  • Ground-mount solar farms and agrivoltaics with rear-side albedo gain
  • Carports, awnings and BIPV applications where the rear side faces a reflective surface
Additional parameters
Category: Photovoltaic modules
Weight: 24.4 kg
Brand: Jinko Solar
Power: 465 W