OlifeEnergy AC - EV Charging Station - BASE
Code: ST22AC1R2RBProduct detailed description
Key Features
- Automatic Start
Charging session initiation options include automatic start upon vehicle connection or authorization via RFID card or mobile phone.
- Complete configuration via Smartphone app
- Adjustable charger output from 0 to 44 kW, shared among connected vehicles
- Dynamic output control
Via external OlifeEnergy SmartMeter unit to prevent circuit breaker release during high consumption or charge from excess solar power or low tariff.
- Integration capabilities
- Connection to ripple control
- Integration into smart households
- Connection to battery storage
- Integration with other control systems
- The OlifeEnergy AC CLOUD extended version
- Communicates with a remote server (OlifeEnergy Cloud, OCPP)
- Provides input power control for multiple OlifeEnergy stations.
- Offers remote diagnostics, authorization, and user management.
- Inclusion in OlifeEnergy Net network of charging stations
- Enabling extra income for public EV charging.
Additional parameters
| Category: | Charging stations |
|---|---|
| Weight: | 110 kg |
| EAN: | 8594206030159 |
| Brand: | OlifeEnergy |
| Lenght: | 380 mm |
| Width: | 560 mm |
| Height: | 2000 mm |
| Degree of protection (IP): | IP54 |
| Communication: | RS485, Bluetooth, Modbus RTU, ADC 0-10 V, OlifeEnergy Cloud, OCPP 1.6/2.0 |
| Charging power: | 44 kW |
| Connector: | Type 2 |
| Type of connection: | Type C (pursuant to EN 61851) |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
Olife Energy is a Czech-based innovator specializing in smart EV charging and energy management solutions. Combining advanced hardware with proprietary software, the company designs and manufactures a full range of AC and DC charging stations in the EU, from residential wallboxes to ultra-fast commercial DC chargers.
Focused on sustainable mobility, Olife Energy's integrated systems optimize energy distribution for electric vehicles, balancing cost-efficiency with user-friendly design and premium after-sales support. Their "Powered by OlifeEnergy" technology delivers unique advantages for both private and commercial charging networks, including smart load management, solar integration, and remote monitoring.
| Manufacturing company : | Olife Energy a.s. |
|---|---|
| Address : | Lazarská 11/6, 120 00 Praha 2, Czech Republic |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | Olife Energy a.s. |
| Address of the EU representative : | Lazarská 11/6, 120 00 Praha 2, Czech Republic |
| Email of the EU representative : | [email protected] |