OlifeEnergy SmartMeter
Code: SMBProduct detailed description
OlifeEnergy SmartMeter measures the current consumption of a building or its defined circuit, gauging input power for EV charging and regulating station charging current. It controls one OlifeEnergy charging station at a single connection, mounted on a DIN rail in the main switchboard. The current is measured indirectly using split-core current transformers. Communication with the charging station occurs via serial line over RS485 bus bar or wirelessly with an optional module.
Features
- Maximize charging speed
- Prevents circuit breakers from tripping
- Enables low tariff charging (ripple)
- Enables input from solar power excesses
SmartMeter works with a single charging station. It prevents the circuit breaker from a circuit breaker release; it can process excesses from solar power stations and to charge under favorable conditions based on HDO signal. It can be used mostly in households and small companies.
Additional parameters
| Category: | Accessories |
|---|---|
| EAN: | 8594206030173 |
| Lenght: | 56 mm |
| Width: | 71 mm |
| Height: | 90 mm |
| Communication: | RS485, Wireless, Modbus RTU, RJ45, LoRa |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
Olife Energy is a Czech-based innovator specializing in smart EV charging and energy management solutions. Combining advanced hardware with proprietary software, the company designs and manufactures a full range of AC and DC charging stations in the EU, from residential wallboxes to ultra-fast commercial DC chargers.
Focused on sustainable mobility, Olife Energy's integrated systems optimize energy distribution for electric vehicles, balancing cost-efficiency with user-friendly design and premium after-sales support. Their "Powered by OlifeEnergy" technology delivers unique advantages for both private and commercial charging networks, including smart load management, solar integration, and remote monitoring.
| Manufacturing company : | Olife Energy a.s. |
|---|---|
| Address : | Lazarská 11/6, 120 00 Praha 2, Czech Republic |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | Olife Energy a.s. |
| Address of the EU representative : | Lazarská 11/6, 120 00 Praha 2, Czech Republic |
| Email of the EU representative : | [email protected] |