Tigo TS4-A-2F
Code: 487-01252-22Product detailed description
Key Features
- Automatic shutdown – PV array enters rapid shutdown mode in the event of AC grid loss
- UL Standards-certified – tested and certified with hundreds of top inverter models
- Simple, fast installation – snaps to a standard PV module frame or mounts to racking
- High input current rating – now rated for 20 A IMP/25 A ISC to better accommodate bifacial and high-current modules
- Works with any system – fully compatible with thousands of different inverter models from more than 50 inverter brands
- Suitable for up to 700W solar modules
- 25-year warranty
Additional parameters
| Category: | Optimisers |
|---|---|
| Weight: | 0.59 kg |
| Brand: | Tigo |
| Lenght: | 22.9 mm |
| Width: | 138.4 mm |
| Height: | 139.7 mm |
| Degree of protection (IP): | IP68, NEMA 3R |
| Communication: | PLC |
| Maximum output current: | 15 A |
| Maximum voltage: | 80 V |
| Maximum Output Power: | 1400 W |
Tigo TS4 F/2F Rapid Shutdown Device Installation
Tigo TS4-A-2F (fire safety, 2 modules) - Overview
TS4 Flex MLPE - Overview
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
Tigo Energy is the global leader in Flex MLPE (Module-Level Power Electronics), designing innovative solar optimization and energy storage products that give installers and system owners more choice and flexibility. The Tigo TS4 platform increases solar production, reduces operating costs, and enhances system safety with rapid shutdown compliance.
Combined with the Tigo Energy Intelligence (EI) cloud platform, Tigo delivers real-time module-level, system-level, and fleet-level monitoring and analytics to maximize solar performance. The Tigo EI Residential Solar Solution rounds out the portfolio with a flexible solar-plus-storage offering for home installations, making Tigo an essential partner for optimized solar energy systems.
| Manufacturing company : | Tigo Energy, Inc. |
|---|---|
| Address : | 655 Campbell Technology Parkway, Suite 150, Campbell, CA 95008, USA |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | ONSA Plus s.r.o. |
| Address of the EU representative : | Južná trieda 119, 040 01 Košice, Slovakia |
| Email of the EU representative : | [email protected] |