Hanersun HiTouch 6N 450W Monofacial Solar Panel (HN21RN-48H450W)
Code: HN21RN-48H450WProduct detailed description
Ultra-high power, maximum efficiency, and long-term reliability.
Key Benefits
- Ultra-high power: Up to 715W with large 210mm wafers
- High efficiency: 23.3% module efficiency with minimal LID/LeTID effects
- Durable design: 3.2mm heat-strengthened glass on the front side, Polymer backsheet on the rear side
- Customizable aesthetics: All-black frame, backsheet, busbar, and adhesive
- 30-year power warranty for maximum peace of mind
Additional parameters
| Category: | Photovoltaic modules |
|---|---|
| Weight: | 21 kg |
| Brand: | Hanersun |
| Lenght: | 1762 mm |
| Width: | 1134 mm |
| Height: | 30 mm |
| Power: | 450 W |
| Frame color: | Silver |
| Module Type: | Monofacial |
| Panel color: | Black |
| Cell: | TOPCon |
| Cell arrangement: | 96 [2 x (8 x 6) ] |
| Front layer: | 3.2 mm, anti-reflective coating, high permeability, low iron content, tempered glass |
| Frame: | Anodized aluminum alloy |
| J-Box: | IP68 Rated |
| Cable: | 4 mm2 (IEC), 12 AWG (UL) | 300/300mm |
| Pallet: | 37 pcs |
| Container (40' HQ): | 962 pcs |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
Hanersun is a global clean energy company specializing in high-efficiency solar modules and energy storage systems. Founded in 2015 and headquartered in Nanjing, China, the company operates across more than 100 countries with offices in the USA, Europe, Japan, and Australia.
Recognized as a BNEF Tier 1 solar module manufacturer and a Kiwa PVEL "Top Performer," Hanersun has delivered over 14 GW of solar modules globally. The company was an early pioneer of 600W+ and 700W+ high-power PV modules, leveraging advanced N-type TOPCon and HJT cell technologies to deliver superior energy yield and long-term reliability for residential, commercial, and utility-scale projects.
| Manufacturing company : | Hanersun Technology Co., Ltd. |
|---|---|
| Address : | Floor 10, Building B4, No. 19, Suyuan Avenue, Jiangning District, Nanjing 210000, China |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | Hanersun Europe B.V. |
| Address of the EU representative : | Fascinatio Boulevard 216-220, 3065 WB Rotterdam, Netherlands |
| Email of the EU representative : | [email protected] |