Huawei Energy Management Assistance EMMA-A02
Code: EMMA-A02Product detailed description
Optimized power solution
With a customized power limit to supply to the grid, EMMA can predict your excess PV power and execute an algorithm-based command to reserve space in the ESS SOC. This allows you to store excess power in your ESS for other needed opportunities, provide backup power support and prevent solar power loss.
Inclusive access to home appliances
EMMA allows you to connect a variety of home appliances and schedule them through the FusionSolar app to maximize your green energy usage rate, either in time-of-use (TOU) or preferred PV mode. The app displays the wattage of appliances controlled by smart breakers or outlets via EMMA and provides data about your connected devices. With EMMA, your home's energy panorama is effortlessly managed through our app.
One-stop management: Visibility on the go
The FusionSolar app provides a comprehensive view of energy flows at the module level, whether it's solar power generation above the roof or energy storage and consumption below. This one-stop app allows you to monitor and regulate the working status of your installation anytime, anywhere. With enough solar energy, you can prioritize charging certain active appliances, such as the heat pump and the SG-ready smart charger. In the event of an overload, EMMA intelligently manages power by shutting down less demanding devices to ensure a stable power supply for the home.
Additional parameters
| Category: | Accessories |
|---|---|
| Weight: | 0.5 kg |
| Brand: | Huawei |
| Lenght: | 65 mm |
| Width: | 108 mm |
| Height: | 100 mm |
| Power: | 4 W |
| Degree of protection (IP): | IP2X |
| Communication: | RS485, LAN, WLAN, Digital, WAN |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
Huawei FusionSolar is the smart PV and energy storage division of Huawei Technologies, one of the world's largest technology companies. Leveraging Huawei's unmatched expertise in digital technology, AI, and power electronics, FusionSolar delivers high-efficiency solar inverters, smart energy storage systems, and intelligent monitoring platforms for residential, commercial, and utility-scale applications.
Huawei inverters are consistently ranked among the top-shipping globally, trusted by installers for their industry-leading efficiency, advanced safety features, and seamless integration with the FusionSolar app for real-time monitoring and fleet management. From rooftop homes to large-scale solar farms, Huawei sets the standard for smart solar energy.
| Manufacturing company : | Huawei Technologies Co., Ltd. |
|---|---|
| Address : | Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong 518129, China |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | ONSA Plus s.r.o. |
| Address of the EU representative : | Južná trieda 119, 040 01 Košice, Slovakia |
| Email of the EU representative : | [email protected] |