Jinko Solar TigerNeo JKM440N-54HL4R-V-BF (JK03M, Black frame)
Code: JKM440N-54HL4R-V-JK03MProduct detailed description
SMBB technology
Improved light trapping and current draw to increase module performance and reliability.
PID immunity
Guarantee superior Anti-PID performance through optimized mass production process and materials control.
Resistance to extreme environmental conditions
High resistance to salt fog and ammonia.
Hot 2.0 technology
N-type module with Hot 2.0 technology has higher reliability and lower LID/LETID.
Increased mechanical load
Certified to withstand: wind load (4000 Pascals) and snow load (6000 Pascals).
LINEAR PERFORMANCE GUARANTEE
15-year product warranty
30-year linear performance warranty
0.40% annual degradation over 30 years
Certifications
- IEC61215(2016), IEC61730(2016)
- ISO9001:2015: quality management system
- ISO14001:2015: environmental management system
- ISO45001:2018: Occupational health and safety management systems
Additional parameters
| Category: | Photovoltaic modules |
|---|---|
| Weight: | 21 kg |
| Brand: | Jinko Solar |
| Lenght: | 1762 mm |
| Width: | 1134 |
| Height: | 30 |
| Power: | 440 W |
| Frame color: | Black |
| Module Type: | Monofacial |
| Connector: | JK03M |
| Cell: | N-Type Monocrystalline |
| Cell arrangement: | 108 [2 X (9 X 6) ] |
| Front layer: | 3.2 mm, anti-reflective coating, high permeability, low iron content, tempered glass |
| Frame: | Anodized aluminum alloy |
| J-Box: | IP68 Rated |
| Cable: | TUV 1×4.0mm2 (+): 400mm , (-): 200mm |
| Pallet: | 36 pcs |
| Container (40' HQ): | 936 pcs |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
JinkoSolar is one of the world's largest and most innovative solar module manufacturers. Founded in 2006 and publicly traded since 2010, the company is a member of the prestigious Silicon Module Super League and consistently ranks among the top global module shippers by capacity.
Headquartered in Shanghai, JinkoSolar delivers high-efficiency mono PERC, N-type TOPCon, and next-generation solar panels to utility, commercial, and residential customers across more than 180 countries. Known for pushing efficiency records and maintaining rigorous quality standards, JinkoSolar modules offer exceptional energy yield, reliability, and long-term bankability for projects worldwide.
| Manufacturing company : | Jinko Solar Co., Ltd. |
|---|---|
| Address : | Jingke Center, No. 1, Lane 1466, Shenchang Road, Minhang District, Shanghai 201106, China |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | Jinko Solar Denmark ApS |
| Address of the EU representative : | Gdanskgade 18, 2150 Nordhavn, Denmark |
| Email of the EU representative : | [email protected] |