Marstek M1200 Portable Powerstation
Code: MARSTEK-M1200Product detailed description
Key Features:
- 1800W AC output (3600W Surge)
- 1200W AC Input, 800W PV Input
- 1030Wh LFP Battery, Expandable up to 2060Wh
- Cycle Life >6000 LFP Battery
- USB-C1 100W, USB-C2 45W, USB-A1/A2 18W
- Command with the MARSTEK APP
- <20ms UPS for Critical Loads
- Low Noise Operation
Additional parameters
| Category: | Batteries for photovoltaics |
|---|---|
| Weight: | 13 kg |
| Brand: | Marstek |
| Lenght: | 400 mm |
| Width: | 195 mm |
| Height: | 200 mm |
| Operating voltage: | 220-240 V, 100-120V, 5-12V |
| Battery type: | Low voltage |
| Usable energy: | 1.03 kWh |
| Discharge power: | 1800 W |
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Be the first who will post an article to this item!
MARSTEK, founded in 2020, is on a mission to make clean energy accessible and affordable for every household. The company developed its own lithium iron phosphate (LFP) laminated cells and introduced the world's first household micro-solar battery storage system, pioneering a new category of compact, plug-and-play residential energy storage.
The name MARSTEK blends "Mars" and "Technology," reflecting the company's bold commitment to exploration and innovation. MARSTEK products are designed for simplicity, safety, and maximum value, enabling homeowners to store solar energy and reduce electricity costs without complex installations or high upfront investment.
| Manufacturing company : | Marstek Energy Co., Ltd. |
|---|---|
| Address : | 815 Brazos St, Austin, TX 78701, USA |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | Marstek GmbH |
| Address of the EU representative : | Wiesenstrasse 21, 40549 Düsseldorf, Germany |
| Email of the EU representative : | [email protected] |