Goodwe GW6000-SDT-20 SDT G2 Plus+
Code: GW6000-SDT-20
Not rated Rating details
On request
Detailed information
Fair price
Fair price
We offer competitive prices with an emphasis on quality and transparency
Fast delivery
Fast delivery
Products in stock, ships now. Backordered items ship in 5 days.
Loyalty bonus
Loyalty bonus
Regular customers get discounts and bonuses for their loyalty.
Expert turnkey installation
Expert turnkey installation
We provide end-to-end services with a quality guarantee.
Product detailed description
SDT G2 PLUS+ Series
 Key Features
  • Superb Safety & Reliability
  • Smart Shadow Scan with adjustable scan interval
  • Multi-protocol compatibility for smart home integration
  • Optional exchangeable DC Type II SPD & SPD failure alarm
  • Optional Arc Fault Circuit Interrupter (AFCI) reducing risks of fire
  • Increased Power Generation
Additional parameters
Category: Solar inverters
Weight: 15 kg
Brand: Goodwe
Lenght: 147 mm
Width: 354 mm
Height: 433 mm
Power: 6000 W