Dyness STACK280-3S battery system 43.00 kWh (3 modules + SBDU)
Code: STACK280-3S
Not rated Rating details
On request
Detailed information
Fair price
Fair price
We offer competitive prices with an emphasis on quality and transparency
Fast delivery
Fast delivery
Products in stock, ships now. Backordered items ship in 5 days.
Loyalty bonus
Loyalty bonus
Regular customers get discounts and bonuses for their loyalty.
Expert turnkey installation
Expert turnkey installation
We provide end-to-end services with a quality guarantee.
Product detailed description
Overview
What is included
  • 3x Dyness STACK280 battery module S51280 (14.34 kWh / 51.2 V / 280 Ah each).
System specifications
System modelSTACK280-3S
Number of modules3
Nominal energy43.00 kWh
Usable energy (95% DOD)40.85 kWh
Operating voltage134-175 V
Recommended charge/discharge140 A (0.5C)
Max continuous charge/discharge200 A (0.7C)
Peak discharge (2 min)280 A
CommunicationCAN / RS485 (RJ45)
Protection ratingIP20
Cycle lifegreater than or equal to 8000 cycles, 10 years
Cluster dimensions assembled (W x D x H)770 x 425 x 1053 mm
Total weight368 kg
CertificationsCE EMC, CE RED, UN38.3
Compatible inverters
Installation notes
  • Floor clearance: at least 450 mm above the cluster top is required for cooling and connection access.
  • Stack height of 1053 mm requires a minimum room height of 1.50 m.
  • Two-person installation required (each module weighs 110 kg).
  • For more than 8 modules, a two-column expansion configuration is recommended.
Additional parameters
Category: Batteries for photovoltaics
Weight: 368 kg
Brand: Dyness
Lenght: 425 mm
Width: 770 mm
Height: 1053 mm
Degree of protection (IP): IP20
Communication: CAN / RS485
Nominal Current: 200 A
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Discussion
Do not fill out this field:
Manufacturing company : Dyness Digital Energy Technology Co., Ltd.
Address : No. 688, Liupu Road, Guoxiang Street, Wuzhong Economic Development Zone, Suzhou, China
E-mail : [email protected]
EU representative of the manufacturer : Dyness Europe B.V.
Address of the EU representative : Lisbaan 4A, 2908 LN Capelle aan den IJssel, Netherlands