Dyness STACK280 SBDU + Standard Base
Code: DYNS51280-STACK280-SBDU
Not rated Rating details
On request
Detailed information
Fair price
Fair price
We offer competitive prices with an emphasis on quality and transparency
Fast delivery
Fast delivery
Products in stock, ships now. Backordered items ship in 5 days.
Loyalty bonus
Loyalty bonus
Regular customers get discounts and bonuses for their loyalty.
Expert turnkey installation
Expert turnkey installation
We provide end-to-end services with a quality guarantee.
Product detailed description
Overview
Key Features
  • DC main breaker with short-circuit protection.
  • CAN and RS485 RJ45 communication ports for the inverter.
  • Parallel In / Parallel Out ports to link up to 12 clusters.
  • Built-in WiFi module with APP OTA support.
  • Aerosol fire suppression control for the entire cluster.
  • Wake button + Power switch for safe start-up sequencing.
Technical specifications
Compatibility Dyness STACK280 (S51280) modules
Cluster size supported 3 to 15 modules
System energy range 43 to 215 kWh per cluster
Operating voltage 134.4 to 864 V DC (cluster-dependent)
Recommended current 140 A (0.5C)
Max continuous current 200 A (0.7C)
Peak discharge (2 min) 280 A
Communication CAN / RS485 (RJ45) + parallel CAN
Wireless Built-in WiFi, APP OTA
Protection rating IP20 (indoor use)
Dimensions assembled (W x D x H) 770 x 425 x 363 mm (BDU 230 mm + Base 133 mm)
Net weight (BDU + Base) 38 kg
Mounting Floor-mounted base, wall-bracket optional
What is included (Package A)
  • 1x BDU (770 x 425 x 230 mm)
  • 1x Standard Base (770 x 425 x 133 mm)
  • 2x Wall fixing bracket
  • 2x M6x80 expansion bolts, 4x M12x100 expansion bolts
  • 4x M5x30 flat-head Phillips locking screws
  • 2x OT4-6 cable terminals
  • 1x RJ45 CAN-120 ohm terminating resistor
  • 1x 2 m RJ45 CAN communication cable to inverter
Compatible inverters
Solis, Growatt, Sosen, Solinteg, Atess, Magarevo, Deye, GoodWe, SINENG, SINEXCEL, Megarevo.
Additional parameters
Category: Batteries for photovoltaics
Weight: 38 kg
Brand: Dyness
Lenght: 425 mm
Width: 770 mm
Height: 363 mm
Degree of protection (IP): IP20
Communication: CAN/RS485 + WiFi
Nominal Current: 200 A
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Only registered users may submit ratings. Please log in or sign up.
Discussion
Do not fill out this field:
Manufacturing company : Dyness Digital Energy Technology Co., Ltd.
Address : No. 688, Liupu Road, Guoxiang Street, Wuzhong Economic Development Zone, Suzhou, China
E-mail : [email protected]
EU representative of the manufacturer : Dyness Europe B.V.
Address of the EU representative : Lisbaan 4A, 2908 LN Capelle aan den IJssel, Netherlands